Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-17 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. ČLÁNKY
  3. Přírodní recepty a osvedčené rady našich bylinkářů
  4. Tajemná bylina 21. století. Centella Asiatica neboli Gotu kola

Tajemná bylina 21. století. Centella Asiatica neboli Gotu kola

Gotu kola - latinsky (Centella Asiatica) jinak také lidově nazývaná jako Pupečník asijský

Centella je oblíbenou potravou slonů, zvířat, která se dožívají vysokého věku, a je tedy někdy spojována s dlouhověkostí i u lidí. Vědecký výzkum sice neprokázal tuto její schopnost, ale je nepochybné, že má příznivé účinky na zdraví.

 

Léčebné použití této rostliny má své kořeny v Indii, kde je stále součástí starodávné léčebné tradice nazývané ajurvéda. Pověst o jejich léčivých účincích na kožní nemoci se postupně rozšířila z Asie do Evropy. Ve Francii se používá od roku 1880 k léčení popálenin a jiných zranění. „Gotu kola“ nebo-li  „Pupečník asijský“ je črveně kvetoucí roslinona , které se dobře daří v horkých bažinatých  oblastech v Indii, na Srí Lance, Madagaskaru, ve střední a jižní Africe, v Austrálii, Číně a jižních státech USA. Vzhled této štíhlé popínavé trvalky se mění podle toho, roste-li ve vodě (široké vějířovité listy), nebo na suchu (malé tenké lístky). K léčebným účelům se nejčastěji užívají listy.

Jak působí

Gotu kola má mnoho pozitivních účinků, ať už ji užíváme vnitřně nebo zevně k obkladům. Mezi složky, které obsahuje patří chemické látky nazývané triterpeny (speciálně asiatikosidy), které, jak se zdá zvyšují tvorbu kolagenu v kostech, chrupavkách a pojivých tkání. Navíc pomáhají udržovat zdravé cévy a mohou se účastnit vyrovnání činnosti transmiterů, chemických „poslíčků“ v mozku.

Hlavní příznivé účinky

Jedinečný účinek gotu koly na pojivé tkáně  - podpora zdravého vývoje  a potlačování tvorby zatvrdlin – z ní dělá potenciálně důležitý prostředek při léčení chorobných kožních stavů. Dokáže léčivě působit na popáleniny , keloidní jizvy (přebujelou jizevnatou tkáň) a na léčení ran a vředů.. Rovněž se zdá, že gotu kola posiluje buňky  v cévních stěnách a zlepšuje průtok krve, takže je cenným prostředkem při léčení křečových žil. Výsledky výzkum jsou často působivé. Podle více než 12 studií sledující účinky gotu koly na žíly ( probíhající v pojivé tkáni) bylo u 80 % nemocných s křečovými žilami zjištěno podstatné zlepšení stavu . Jiné studie vykazují dobré výsledky po místní aplikaci gotu koly na psoriatická poškození kůže.

Další příznivé účinky

Gotu kola se užívá již tisíce let ke zvyšování duševních schopností. Současné výzkumy potvrzují její význam při zlepšování paměti, schopnost učit se a možného zlepšení příznaků Alzheimerovy choroby. V jedné studii došlo u 30 dětí, které měly potíže sučením k výraznému zlepšení pozornosti a soustředění, když jim byla podávána gotu kola po dobu  12 týdnů. Připokusech na zvířatech bylo zjištěno, že zvířata, jimž  byla 2 týdny podávána gotu kola, si vštěpovala  a pamatovala nové podmínky a chování mnohem lépe než ta, která tuto léčivku nedostávala.

Možné vedlejší účinky

Vnitřní užívání ani místní použití gotu koly obvykle nedělá žádné potíže. Vzácným vedlejším účinkem může být alergická kožní vyrážka a zvýšená senzitivita na sluneční světlo  nebo bolesti hlavy. Zjistíte-li podobné příznaky, snižte dávku nebo přestaňte gotu kolu užívat.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli