Logo
(Po-Pá, 9-17 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Přírodní recepty a osvedčené rady našich bylinkářů
  4. Seznamte se! Maca peruánská je vhodná pro každého.

Seznamte se! Maca peruánská je vhodná pro každého.

Historie

Zájem o tuto rostlinu narůstá teprve v průběhu několika posledních let, i když ji místní obyvatelstvo využívalo jíž asi před 2000 lety. Traduje se , že v době největšího rozkvětu říše Inků konzumovali válečníci maku před válečnými taženími , aby se zvýšila jejich síla a udatnost . Po dobytí města však bylo užívaní zakázáno, aby byly ochráněny ženy poražených nepřátel před zvýšenou aktivitou vítězů. První dochovaný záznam týkajících se maky pochází z roku 1549, kdy jeden z prvních španělských kolonizátorů, Juan Tello de Soto Mayor, údajně přijal od domorodců plody této rostliny jako cenný dar. Na doporučení domorodných obyvatel začali Španělé krmit koně makou a zaznamenali výrazné zlepšení. Zároveň si všimli, že domorodci nepoužívají maku jen jako krmivo pro hospodářská zvířata, ale tvoří i poměrně vysoký podíl jejich jídelníčku. Používání maky jako potraviny se mezi kolonizátory příliš nerozšířilo, ale již v této době si ji cenili jako účinné afrodiziakum. V současné době narůstá popularita maky nejen v Jižní Americe, ale téměř po celém světě.

Původ a rozšíření

Areál přirozeného rozšíření je omezen na nevelkou pustinnou oblast náhorních oblastí Peru ve výškách 3800-4800 m nad mořem.

Botanický popis

Maka (řeřicha peruánská). Lepidium meyenii, je dvouletá bylina z čeledi brukvovitých, Brassicaceae. Vytváří charakteristický, 15-30 cm dlouhý řepovitý orgán (bulvu), tvořený dužnatým hlavním kořenem a ztloustlým hypokotylem, nápadně připomínající tuřín (Brassica napus var. Napobrassica). Jeho zabarvení je velmi proměnlivé a kolísá od bílé, přes nažloutlou, načervenalou až po šedou a fialovou. Listy jsou růžicovitě uspořádané, peřenodílné, 17-35 cm dlouhé. Ze středu listové růžice vyrůstá druhým rokem lodyha nesoucí hroznovité květenství, které tvoři obvykle 50-70 drobných bílých květů. Plod je šešulka až 0,5 cm dlouhá, pukající dvěma chlopněmi, z nichž každá obsahuje jedno vejcovité semeno hnědé až načervenale šedé barvy.

Obsahové látky

Za farmakologické účinky bulvy maky je pravděpodobně zodpovědný celý komplex obsahových látek. Jednou z významných složek jsou alkaloidy, především macain 1-4, který údajně stimuluje sexuální aktivitu, zvyšuje účinek štítné žlázy a ovlivňuje látkovou výměnu. Maka, jako většina zástupců čeledi brukvovitých, obsahuje glukosinoláty, které se pravděpodobně značně podílejí na regulaci hormonálních procesů souvisejících s reprodukčními mechanismy. Dále to jsou isothiokyanáty, které vykazují preventivní protirakovinové účinky a patří mezi nejefektivnější doposud známá chemoterapeutika, používaná při léčbě rakoviny, ale mají výrazný afrodiziakální vliv. Kombinovanému účinku doposud izolovaných sterolů, např. brassicosterolu, ergosterolu, beta-sitosterolu, ale také lysinu se přisuzuje pozitivní účinek při léčbě ženské neplodnosti. Pozornost si zasluhuje také vysoká výživná hodnota bulvy maky, která se některými hodnotami velmi blíží mnohým obilovinám. Hypokotylová část totiž obsahuje asi 10,2% bílkovin ,2,2% tuku,59%sacharidů a 8,5% vlákniny ,ale také velké množství esenciálních aminokyselin ,např. serin , glycin , arginin , valin , lysin ,kyselinu asparagovou a glutamovou. Jelikož se právě arginin podílí téměř z 80% na stavbě mužských pohlavních buněk, je jeho vysokému obsahu v bulvě přičítán pozitivní vliv na mužskou, ale i ženskou plodnost. Bylo totiž prokázáno, že nedostatek argininu může vést ke snížení pohlavní touhy. Kromě obsahu vitaminů skupiny B a vitaminu C je významně zastoupení vápníku a železa.

Léčebné užití

V tradiční peruánské medicíně se maka využívá pří léčbě neplodností, menstruačních poruch, chudokrevnosti, tuberkulózy, rakoviny žaludku a jako imunostimulační prostředek. Peruánci jsou přesvědčeni, že maka má moc darovat neplodným a bezdětným párům potomky. Droga nalézá uplatnění především jako účinné afrodiziakum a pří výrobě preparátů používaných pří léčbě některých reprodukčních a sexuálních poruch, jako je např. neplodnost, impotence, snížené libido, nepravidelnost menstruačního cyklu a potíže spojené s klimakteriem. Je však i tonizujícím a imunostimulačním prostředkem vhodným pro podporu duševní činnosti, sportovních výkonů a při léčbě chronického únavového syndromu. Příznivé působení maky bylo zaznamenáno také při léčbě schizofrenie, anémie, nechutenství, chronické zácpy, některých respiračních chorob, revmatismu, vysokého krevního tlaku, ale i některých forem rakoviny.

Použitá literatura: “Léčivé rostliny třetího tisíciletí“ (P.Valíček,L.Kokoška,K.Holubová).

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Naše Social Media

FACEBOOK

INSTAGRAM

Informace pro zákazníky

 

 

Kde nás najdete

Biokado s.r.o.

  biokado@seznam.cz

 (+420) 732 344 844 (8 - 17 hod.)

Konzultace: Nákupní 426/1, 73601, Havířov - Šumbark

Výdejní místo: Nákupní 426/1, 73601, Havířov - Šumbark

Fakturační adresa: Biokado s.r.o., U Statku 301/1, 73601, Havířov - Bludovice,  zapsaná v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě,oddíl C, vložka 55920                        IČ: 01475321  DIČ: CZ01475321  (plátce DPH)

 
Kontaktní osoba
Logo
Biokado s.r.o.
Zdeňka Dostálová
Zdeňka Dostálová
(Po-Pá, 9-17 hod)
Copyright ©2013 biokado.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz