Přírodní energie podnázvem "GUARANA"
Guarana , Paullinia cupana (syn.P.sorbilis)
Původ a rozšíření
Pochází z povodí Amazonky, zejména z oblastí jižně od této řeky. V menší míře roste i v povodí řek Orinoko a Rio Negro. Využívají se většinou planě rostoucí porosty , ale místy se i pěstuje , v posledních letech dokonce na plantážích v Brazílii. Obyvatelé jihoamerických pralesů guaranu od pradávna považují za rostlinu s léčivým posláním. Její název pochází z „guara-na“, což v jazyce amazonských indiánů znamena“velký strom lesa“.
Botanický popis
Guarana , Paullinia cupana (syn.P.sorbilis) patří do čeledi mýdelníkovitých, Sapindaceae . Je to liána se střídavými , lichozpeřenými listy , které mají 3-5 lístků. Květy jsou drobné , bílé , souměrné , sestavené do úžlabních hroznů . Plod je trojpouzdrá tobolka , která obsahuje v každém pouzdře jedno tmavohnědé až černé semeno velikosti lískového oříšku , někdy se však vyvine pouze jedno semeno .
Obsahové látky
Hlavní účinnou látkou semene guarany je alkaloid kofein , kterého semena obsahuji asi 5% , ale je přítomen také theofylin , a tzv. guaradininy . Dále byl zjištěn adenin ,saponiny ,silice a další biologicky účinné látky .
Způsoby užití
Přípravky z guarany zvyšují odolnost proti únavě , urychlují mentální koncentraci , zlepšují krevní oběh a braní usazování cholesterolu. Udává se , že guarana má mnohonásobně účinnější vlastnosti než prokain , který je např. součástí léku Gerovital.
Z guaranové pasty se připravuje nápoj podobný kávě , a to prostým spařením kousků takto upravené guarany horkou vodou . Jinou možností je výroba sirupů , nejrůznějších nealkoholických i lihových nápojů ,oblíbených hlavně v Brazílii .Někdy se guaranove oříšky nebo pasta i suší a drtí na prášek , který se používá k výrobě posilujících tabletek.
Technologie úpravy
Sbírají a používají se semena , tzv. guaranové oříšky ,které se nejprve praží a následným prosíváním se zbavují obalů . V moždířích se mechanicky drtí a za stálého přidávání vody se postupně získává tvárná tmavohnědá hmota (pasta) , která se potom formuje do jakýchsi roubíků , placek nebo kuliček . V takové formě se také prodává pod různými názvy jako např. „bon- či-poca“.
Použitá literatura : “Léčivé rostliny třetího tisíciletí“(P.Valíček,L.Kokoška,K.Holubová)