Logo
(Po-Pá, 9-17 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Co dokáže pampeliška?

Pampeliška, dříve nazývaná smetánka lékařská, je úporná a hojná rostlina. V některých zemích se však pěstuje komerčně. Celá rostlina je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Aktivní složky pampelišky jsou pomocníkem při zažívacích a jaterních poruch.

Pampeliška roste divoce ve většině oblasti světa v některých zemích Evropy se pěstuje i jako zelenina na salát. Je blízce příbuzná s čekankou a může vyrůst až do výše  30 cm. Její lopatkovité listy jsou lesklé, hladké s hrubými pilovitými zářezy. Jediný žlutý květ kvete téměř celou vegetační dobu a otvírá se rozedněním, při soumraku nebo deštivém počasí se uzavírá. (V některých krajích proto slouží k předpovídání deště.)  Když rostliny dozrávají, vytvoří květ kouli sestavenou z ochmýřených nažek, které se ve větru rozletí na všechny strany. Potravinové doplňky obvykle obsahují kořen (který je kuželovitý a chutná nasládle) nebo listy. Léčivé účinky však má celá rostlina včetně květu.

Jak působí

Léčitelé již dlouho předepisují pampeliškový kořen při jaterních a trávicích potížích a listy při retenci tekutin. Různé aktivní složky v pampelišce zvyšují výkonnost jater a ledvin, takže lze rostlinu použít při celé řadě obtíží, kde je nutné odstranit z těla určité toxické látky.

Hlavní příznivé účinky

Studie zabývající se účinkem pampelišky na játra prokázaly, že rostlina zvyšuje tvorbu a sekreci žluče (podpora trávení). Tím pomáhá při léčení žloutenky, žlučových kamenů a zánětu jater. Listy mají silný močopudný účinek, který bývá přičítán obsahu draslíku - přírodní diuretiku. Pampeliška je také někdy obsažená ve směsích s jinými potravinovými doplňky, které posilují jaterní funkci, jako je ostropestřec, černá ředkev, řepný list, inozitol, metionin, cholin aj. Takové to směsi se většinou prodávají jako jaterní (lipotropní) léčba v některých lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Schopnost pampelišky zlepšovat funkci jater znamená, že její kořen (v kombinaci s dalšími látkami posilující játra) může být účinný při zmírňování příznaků z nadbytku estrogenu, jako jsou bolesti prsou při menstruaci a endometrióza. Zvyšováním schopnosti jater odstraňovat s těla nadbytek estrogenů přispívá pampeliškový kořen také k obnovení zdravé hormonální rovnováhy u žen s těmito poruchami.

Další příznivé účinky

Pampeliškový kořen působí jako mírné projímadlo, takže čaj z něj je nedrastickým prostředkem proti zácpě. Také zvyšuje schopnost organismu vstřebávat železo z potravy i z doplňků, a může proto pomáhat v některých případech chudokrevnosti. Podle nedávných výzkumů může mít pampeliška svou cenu i v léčbě rakoviny. V Japonsku je patentován sušený výtažek z pampeliškového kořene jako protinádorový prostředek a Číňané používají pampeliškový výtažek k léčení karcinomu prsu. (Tento účinek dokazují některé pokusy konané na zvířatech). K určení objektivní účinnosti této léčivky na určité nádory u lidí je zapotřebí ještě mnoha dalších vědeckých prací. Dále bylo zjištěno, že pampeliška může snižovat hladinu krevního cukru u zvířat, což znamená, že by mohla hrát určitou roli při léčení cukrovky. Pro svůj močopudný účinek je pampeliška vhodná při léčbě retence vody a nadýmání.

Možné vedlejší účinky Užívání pampelišky nevyvolává žádné vedlejší účinky. Velké dávky mohou vyvolat kožní vyrážku, žaludeční nevolnost nebo průjem. Pokud k tomu dojde, přerušte ihned užívání a poraďte se s lékařem.

Pozor!

Pampeliška se nesmí užívat při akutním záchvatu při žlučových kamenech. V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Pamatujte! Mate-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Naše Social Media

FACEBOOK

INSTAGRAM

Informace pro zákazníky

 

 

Kde nás najdete

Biokado s.r.o.

  biokado@seznam.cz

 (+420) 732 344 844 (8 - 17 hod.)

Konzultace: Nákupní 426/1, 73601, Havířov - Šumbark

Výdejní místo: Nákupní 426/1, 73601, Havířov - Šumbark

Fakturační adresa: Biokado s.r.o., U Statku 301/1, 73601, Havířov - Bludovice,  zapsaná v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě,oddíl C, vložka 55920                        IČ: 01475321  DIČ: CZ01475321  (plátce DPH)

 
Kontaktní osoba
Logo
Biokado s.r.o.
Zdeňka Dostálová
Zdeňka Dostálová
(Po-Pá, 9-17 hod)
Copyright ©2013 biokado.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz