Cistus incanus divoká růže - imunitní ochrana
Divoce rostoucí vytrvalá rostlina z čeledi cistovité (Cistaceae), která dorůstá výšky 30 cm až 1,5 m, je stálezelená, jejíž větve jsou pokryté bílými chloupky. Listy jsou oválného tvaru. Pronikavě vonící květy jsou barvy růžové až fialové. Na vrcholu větvičky vyrůstá jednotlivě až 7 kvítků. Délka stopek od 3 do 15 mm.
Obsahuje:
eterické oleje (diterpeny labdanové, monoterpeny), fenoly, polyfenoly, flavonoidy (rytyna,taniny), fytosteroly a další.
V tradiční lidové medicíně ve Středomoří byl používán při problémech gastroenteritidy (jsou zánětlivá infekční onemocnění zažívacího traktu), onemocnění jater infekcí a zánětů, dýchacích cest, doporučová byl při léčbě artritidy.
Aktivita cistu
- Cytotoxická aktivita
- Antimikrobiální aktivita
- Antivirová aktivita
Vědecký výzkum
Výzkum ukazuje, že extrakty mají antibakteriální, antifungální a antivirové vlastnosti a mají cytotoxický a cytostatický účinek proti mnoha liniím nádorových buněk. Při pohledu na výzkum je však třeba zdůraznit, že byly prováděny hlavně na zvířatech (myši, krysy), navíc na tkáňových a buněčných modelech a nakonec na bakteriích a plísních in vitro. Tyto výsledky nelze přímo aplikovat na nemocného lze očekávat, že si rostlina poradí s rakovinou, těžkou bakteriální nebo virovou infekcí.
Fenolické složky zkoumali mimo jiné vědci: Università di Catania (Itálie): Santagati NA, Salerno L., Attaguile G., Savoca F., Ronsisvalle G.: Simultánní stanovení katechinů, rutinu a kyseliny gallové u druhů Cistus extrakty pomocí HPLC s detekcí diodového pole. J Chromatogr Sci. 2008 únor; 46 (2): 150-6; dále z Università di Bologna (Itálie): Pomponio R., Gotti R., Santagati N.A., Cavrini V.: Analýza katechinů v extraktech druhů Cistus mikroemulzní elektrokinetickou chromatografií. J. Chromatogr A. 2003 21. března; 990 (1-2): 215-23; stejně jako vědci z Westfälische Wilhelms-Universität, Münster v Německu: Kreimeyer J., Petereit F., Nahrstedt A.: Separace flavan-3-olů a dimerních proantokyanidinů kapilární elektroforézou. Planta Med. 1998 únor; 64 (1): 63-7.
Také jsou publikovány práce prokazující antivirové vlastnosti Cistus incanus L. (proti chřipkovým virům), např. Vědci z Westfaelische-Wilhelms-Universitaet (Německo): Ehrhardt C, Hrincius ER, Korte V, Mazur I, Droebner K, Poetter A „Dreschers S, Schmolke M, Planz O, Ludwig S.: Rostlinný extrakt bohatý na polyfenoly, CYSTUS052, působí proti viru chřipky v buněčné kultuře bez toxických vedlejších účinků nebo tendence vyvolávat virovou rezistenci. Antiviral Res. Říjen 2007; 76 (1): 38-47. EPUB 2007 4. června; nebo práce vědců z Imunologického ústavu, Paul-Ehrlich v Tübingenu (Německo): Droebner K, Ehrhardt C, Poetter A, Ludwig S, Planz O .: CYSTUS052, rostlinný extrakt bohatý na polyfenoly, působí proti chřipce aktivita u myší. Antiviral Res. Říjen 2007; 76 (1): 1-10. První práce byla zaměřena na aktivitu proti virům ptačí chřipky H5N1 a druhá práce na inhibiční aktivitu proti viru ptačí chřipky A (H7N7).
Vzhledem k chemickému složení suroviny (Folium, Frondes Cisti incani) lze říci, že surovina ovlivňuje imunitní systém, ale není plně imunostimulační. Kyseliny gallové a ellagové mají imunosupresivní a protizánětlivé vlastnosti a mohou společně s diterpeny nahradit polosyntetické kortikosteroidy nebo podporovat terapii glukokortikoidy.